Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ’ τάξης στον βράχο της Ακρόπολης

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αντιόχου Μαρία, Ελευθερίου Ευσταθία

Την Πέμπτη 18/5/2015 οι μαθητές της Δ΄ τάξης συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους και με την καθοδήγηση της ξεναγού επισκέφτηκαν τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης. Η ξενάγηση αυτή ήρθε να συμπληρώσει την προηγούμενη επίσκεψη της τάξης μας στο Μουσείο της Ακρόπολης.
Ανεβαίνοντας στο βράχο κάναμε μια πρώτη στάση για να θαυμάσουμε από ψηλά το Ωδείο του Ηρώδη του Αττικού. Η δεύτερη στάση έγινε στα Προπύλαια όπου δόθηκαν και οι απαραίτητες οδηγίες από την ξεναγό μας.

braxos 8 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο ναός της Απτέρου Νίκης, το Ερεχθείο, ο Παρθενώνας και τα άλλα μνημεία, σε συνδυασμό με την προετοιμασία που είχε προηγηθεί στο μάθημα της ιστορίας, ζωντάνεψαν στα μάτια των μαθητών μέρος από το μεγαλείο του αρχαίου κόσμου.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Οι μαθητές έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις Ήταν μια επίσκεψη που θα μείνει στην μνήμη τους χαραγμένη για πάντα!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA