Ανακοίνωση Δεκεμβρίου 2023

Αθήνα 29/11/ 2023

Σας ενημερώνουμε για τις εκδηλώσεις για το μήνα Δεκέμβριο.

1. Τη Δευτέρα 4, με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της κοινότητας του σχολείου, αλλά και, ευρύτερα, της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, θα γίνουν στις αίθουσες των τμημάτων από τους εκπαιδευτικούς δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που αφορούν: α) στην προάσπιση του δικαιώματος των μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση, β) στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας και γ) στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.
  2. Τη Τρίτη 5, οι μαθητές της Β? τάξης δεν έχουν μάθημα, λόγω επιμορφωτικής ημερίδας των εκπαιδευτικών.
  3. Τη Πέμπτη 7, οι μαθητές της Στ? τάξης δεν έχουν μάθημα, λόγω της επιμορφωτικής ημερίδας των εκπαιδευτικών.
  4. Το Σάββατο 16, θα γίνει χριστουγεννιάτικη γιορτή από το Σύλλογο Γονέων με θεατρικό και δρώμενα στην αίθουσα θεάτρου.
  5. Τη Τρίτη 19, οι μαθητές του σχολείου θα εκκλησιαστούν στον Ιερό Ναό Αγίου Ελευθερίου.
  6. Τη Τετάρτη 20, οι Δ?, Ε? και Στ? τάξεις θα παρακολουθήσουν θεατρική παράσταση στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.
  7. Τη Τετάρτη 20, θα παραδοθεί η βαθμολογία του Α΄ τριμήνου σε γονείς και κηδεμόνες στις 13.15 στις αίθουσες των τμημάτων.
  8. Τη Πέμπτη 21, οι Α? και Β? τάξεις συμμετέχουν στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου στις 10:00 στην αίθουσα θεάτρου. Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά για όλες τις τάξεις.
  9. Η Παρασκευή 22, είναι εργάσιμη ημέρα με πλήρες ωράριο.
  10. Από Σάββατο 23/12/2023 έως και Κυριακή 07/01/2024 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω εορτών.

Μπορείτε να αφήσετε σχόλια σε αυτό το άρθρο.