Ανακοίνωση Απριλίου 2022

Αθήνα 30/3/ 2022

Σας ενημερώνουμε για τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις του σχολείου μας κατά τον μήνα Απρίλιο.

1. Παρασκευή 1, οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις θα συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο μικρός Ευκλείδης»
  2. Τρίτη 5, οι Δ1΄ και ΣΤ΄ τάξεις θα ασχοληθούν με το θέμα της εξοικονόμησης ενέργειας με τη βοήθεια μουσειοβαλιτσών από τον οργανισμό Community Energy River.
  3. Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή 6, 7, και 8 θα λειτουργήσει Έκθεση παιδικού βιβλίου στην είσοδο του κτιρίου.
  4. Τετάρτη 6, η Ε΄ τάξη θα ασχοληθεί με την έννοια των ενεργειακών κοινοτήτων με τη βοήθεια του οργανισμού Community Energy River.
  5. Τετάρτη 6, ο συγγραφέας Μιχαλόπουλος Νίκος θα μιλήσει σε μαθητές των Β΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.
  6. Πέμπτη 7, θα είναι η 1η μέρα ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον. Όλα τα μαθήματα θα έχουν σχέση με την προστασία του περιβάλλοντος. Θα λειτουργήσει έκθεση ζωγραφικής γνωστών ζωγράφων, με τη βοήθεια μουσειοβαλίτσας από το Μουσείο Παιδικής Τέχνης, προσφορά του Συλλόγου Γονέων.
  7. Παρασκευή 8, η συγγραφέας Πλησή Παναγιώτα θα μιλήσει σε μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων.
  8. Δευτέρα 11, οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις θα συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Γλωσσικό Διαγωνισμό «Κλείταρχος και Βερενίκη».
  9. Τετάρτη 13, όλες οι τάξεις θα δημιουργήσουν πασχαλινά κεριά κηρήθρας σε εορταστικό πρόγραμμα από την ομάδα ΔΡΩ.
  10. Από το Σάββατο 16/4 έως και Κυριακή 1/5 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω των Πασχαλινών διακοπών.

Ευχόμαστε καλό Πάσχα σε όλες και όλους!