Εκπαιδευτική επίσκεψη των Ε’ και Στ’ τάξεων στον “Δημόκριτο”

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιώργος Χριστόπουλος, Δήμητρα Ζαβρή, Νίκη Σαραφίδου, Ντούλα Αικατερίνη

Την Τρίτη 22/10/2019 και την Τρίτη 29/10/2019 οι μαθητές της Στ? και της Ε? τάξης αντίστοιχα επισκέφτηκαν  το  ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος” και ήρθαν σε επαφή με ένα από τα πιο αξιόλογα και αναγνωρίσιμα ερευνητικά κέντρα της χώρας μας. Γνώρισαν το πολύπλευρο έργο του μέσα από τον κόσμο των ρομπότ του και ιδιαίτερα με τον Pepper, ένα ανθρωπόμορφο ρομπότ σε μέγεθος παιδιού.
Συμμετείχαν στην παράλληλη δράση Mind Pong όπου έλαβαν βασικές πληροφορίες για τη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου μέσα από παιχνίδια και έξυπνες ψευδαισθήσεις.
Στα πλαίσια της επίδειξης οι μαθητές χρησιμοποίησαν μία συσκευή διεπαφής εγκεφάλου-υπολογιστή για να διαγωνιστούν σε ένα παιχνίδι ping-pong στον υπολογιστή κινώντας τις ρακέτες τους με τη σκέψη.
Ήταν ένα πρόγραμμα που κυρίως κέντρισε το ενδιαφέρον των παιδιών, λάτρεψαν  την επιστήμη της ρομποτικής και ανέπτυξαν δεξιότητες στην παρατήρηση, την έρευνα και τη χρήση της τεχνολογίας.

Η οργάνωση ήταν εξαιρετική και όλοι έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις.