Επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στο Μουσείο Μετεωριτών

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αικατερίνη Ντούλα, Σταυρούλα Καλαποθάκου

12 Απριλίου 1961. Ημέρα Κοσμοναυτικής. Σαν σήμερα η ανθρωπότητα αρχίζει να κατακτά το διάστημα.

Με μεγάλη επιτυχία και ενεργή συμμετοχή των μαθητών της έκτης τάξης του σχολείου πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική δράση “Θέλω να γίνω κοσμοναύτης “, στο Μουσείο Μετεωριτών με αφορμή την πρώτη πτήση του ανθρώπου στο διάστημα το 1961.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά σε διαγωνισμό γνώσεων και σε διαγωνισμό ζωγραφικής. Παρακολούθησαν της ομιλίες των Πανεπιστημιακών καθηγητών Αστρονομίας και Φυσικής κ. Ξενοφώντα Μουσσά, κ. Ηλία Χατζηθεοδωρίδη γεωλόγο και του διευθυντή του ρωσικού πολιτιστικού κέντρου στην Αθήνα κ. Αλεξάντερ Χομένκο με την υποστήριξη της Ρωσικής Πρεσβείας.

Ενημερώθηκαν για το τι χρειάζεται στο μέλλον για να εκπαιδευτεί κάποιος ως κοσμοναύτης και ποιες θα είναι οι εργασίες και οι προκλήσεις για το μέλλον στο διάστημα.