Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού 2019

Για πρώτη φορά, το Let?s do it Greece, η μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας και το Νοιάζομαι και Δρω, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τον εθελοντισμό και τον ενεργό πολίτη, ενώνουν τις δυνάμεις τους οργανώνοντας κοινή Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού.

Πρόκειται για την εβδομάδα από 1 έως 7 Απριλίου 2019, όπου το κάθε σχολείο μπορεί να οργανώσει τις δικές του δράσεις με στόχο την προαγωγή του εθελοντισμού, την προστασία του περιβάλλοντος και την ανάδειξη του «εμείς» έναντι του «εγώ». Έννοιες που πρέπει να εδραιωθούν στη συνείδηση των παιδιών μας για να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο.

Το σχολείο μας πήρε μέρος στη δράση για τον καθαρισμό του σχολείου το Σάββατο 6/4/2019. Συμμετείχαν εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές μετά από πρόσκληση του Διευθυντή και του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων .

Όλοι προσέφεραν με την καρδιά τους τον χρόνο και τον κόπο τους.