Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Με το σύνθημα  «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ»,  πραγματοποιήθηκε και φέτος, Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018, η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες. Το σχολείο μας επισκέφτηκε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Paradise Park στην περιοχή της Μεταμόρφωσης, οι οποίες παρέχουν την δυνατότητα συνδυασμού άθλησης και ψυχαγωγίας σε ένα ασφαλές φυσικό περιβάλλον.

Στόχος αυτής της προσπάθειας ήταν και φέτος η ανάδειξη των ιδεωδών του αθλητισμού, όπως η άμιλλα, ο συναγωνισμός, η συνεργασία, η ομαδικότητα και μια θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά να αναλάβουν πρωτοβουλίες, να αναπτύξουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες βελτιώνοντας τη φυσική και ψυχική τους κατάσταση.

Όλοι οι μαθητές έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.