Εκπαιδευτική επίσκεψη των Γ’ & Δ’ τάξεων στο Πάρκο Κυκλοφορικής Αγωγής (Jumicar)

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σπυριδάκη Δέσποινα, Βασιλάρα Βασιλική, Ελευθερίου Έφη, Χριστόπουλος Γιώργος

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018 οι Γ και Δ΄ τάξεις επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Jumicar, στη Νέα Μάκρη.

Κατά την άφιξή μας στο πάρκο, μας υποδέχτηκε ο υπεύθυνος του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής και αμέσως μετά τα παιδιά παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα φιλοζωικού περιεχομένου, αφιερωμένο στα σκυλιά.

Στη συνέχεια τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα σήματα οδικής κυκλοφορίας και οδήγησαν τα αυτοκίνητα του πάρκου με τη συνοδεία των εκπαιδευτών που με υπομονή βρίσκονταν δίπλα στους μαθητές μας, δείχνοντας τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να κυκλοφορούν σωστά στον δρόμο όταν οδηγούν ένα αυτοκίνητο.

Επιπλέον, παρακολούθησαν βίντεο σε κατάλληλο χώρο για την κυκλοφοριακή αγωγή και αργότερα απόλαυσαν το κολατσιό τους στο αναψυκτήριο του πάρκου. Ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες τους και διασκέδασαν με την ψυχή τους παίζοντας ποδόσφαιρο, μπάσκετ και μίνι γκολφ στους κατάλληλους αθλητικούς χώρους του πάρκου.

Οι μαθητές μας πέρασαν πολύ όμορφα συνδυάζοντας την εκπαίδευση στην κυκλοφοριακή αγωγή με τη χαρά της οδήγησης, αλλά και με τον αθλητισμό.