Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017

Με το σύνθημα  «Αθλούμαι- ΧαράΖΩ το μέλλον»,  πραγματοποιήθηκε και φέτος, Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2017, η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες. Το σχολείο μας επισκέφτηκε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Soccer’ s Village στην περιοχή Αφιδνών, οι οποίες παρέχουν την δυνατότητα συνδυασμού άθλησης και ψυχαγωγίας σε ένα καταπράσινο περιβάλλον.

Στόχος αυτών των ιδιαίτερα οργανωμένων δραστηριοτήτων ήταν να αντιληφθούν τα παιδιά ότι η άθληση αποτελεί πρωτίστως μία ευχάριστη δραστηριότητα και ταυτόχρονα, το μέσο για να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, υιοθετώντας έναν τρόπο ζωής που να περιλαμβάνει τη φυσική άσκηση.

Γιατί το σώμα θεραπεύεται με την άσκηση, το μυαλό θεραπεύεται με το γέλιο και το πνεύμα με τη χαρά.