Τηλεδιασκέψεις Στ’ τάξης

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κυριάζος Θεόδωρος, Χριστόπουλος Γιώργος

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015 πραγματοποιούνται εβδομαδιαίες τηλεδιασκέψεις μεταξύ της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας και της  ΣΤ΄ τάξης των 44ου- 152ου Δημοτικών Σχολείων Αθηνών.
Σκοπός μας είναι η ενίσχυση της συνεργατικής μάθησης στις διαδικτυακές μαθησιακές κοινότητες και ο συνδυασμός ποιοτικών και ποσοτικών μεθοδολογιών.

1305482014121

Οι τηλεδιασκέψεις πραγματοποιούνται στην αίθουσα διδασκαλίας της Στ΄ τάξης του σχολείου μας, μέσω Skype, η οποία είναι εφοδιασμένη με βιντεοπροβολέα και φορητό υπολογιστή στον οποίο έχει συνδεθεί κάμερα και ηχεία.
Στο άλλο σχολείο χρησιμοποιείται η αίθουσα πληροφορικής όπου υπάρχει η απαραίτητη υποδομή και υποστήριξη.
Ως διδακτικό αντικείμενο επιλέχθηκε το μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής. Πέρα από τη χρήση αυτούσιων κειμένων και εικόνων του Βιβλίου χρησιμοποιείται διαδραστικό λογισμικό Flash Player (Δημιουργός ο κ. Κυριάζος Θεόδωρος) όπου οι μαθητές κάθε φορά απαντούν σε αλληλεπιδραστικές ασκήσεις (κουίζ) με θέμα τις ενότητες του Βιβλίου.

9-2-2015 12-01-20 πμ9-2-2015 12-02-09 πμ
Οι μαθητές ανταποκρίνονται πολύ θετικά σε όλη τη διαδικασία. Με πολύ ζήλο και ενθουσιασμό συμμετέχουν ενεργά, καθένας με το δικό του τρόπο, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από τις τηλεδιασκέψεις.

Σήμερα  6/2/2015 πραγματοποιήθηκε η πρώτη δια ζώσης συνάντηση στο χώρο του σχολείου μας.
Τους μαθητές των 44ου- 152ου Δημοτικών υποδέχθηκε ο διευθυντής του σχολείου Αλούκος Γεώργιος .

παιδια 5 παιδιά 2
Αργότερα ήρθαν σε επαφή με τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης μας. Ήρθαν ο ένας κοντά στον άλλο και γνωρίστηκαν καλύτερα.

20150206_122907
Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων τους προσφέρθηκαν αναψυκτικά, συζήτησαν και χόρεψαν όλοι μαζί δίνοντας έτσι μια ευχάριστη και συγκινητική νότα σ? αυτή την εμπειρία.

20150206_125427παιδια 3
Τράβηξαν μαζί αρκετές φωτογραφίες και υποσχέθηκαν σύντομα να ξανασυναντηθούν.