Ανακοίνωση Απριλίου 2023

Αθήνα 31/3/ 2023

Σας ενημερώνουμε για τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις του σχολείου μας κατά τον μήνα Απρίλιο.

1. Τη Δευτέρα 3, οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις θα συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Γλωσσικό Διαγωνισμό «Κλείταρχος και Βερενίκη».
  2. Την εβδομάδα 3 ? 7, θα λειτουργήσει Έκθεση παιδικού βιβλίου στην είσοδο του κτιρίου.
  3. Την Τρίτη 4, η Γ΄ τάξη θα επισκεφτεί το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού (Οι θεοί του Ολύμπου).
  4. Την Τετάρτη 5, ο συγγραφέας Στοφόρος Κώστας θα μιλήσει σε μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων και η συγγραφέας Τσόγκα Μαρία  θα μιλήσει σε μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων.
  5. Την Πέμπτη 6, οι μαθητές θα εκκλησιαστούν στον Ιερό Ναό του Αγίου Ελευθερίου.
  6. Από το Σάββατο 8/4 έως και Κυριακή 23/4 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω των Πασχαλινών διακοπών.
  7. Τη Δευτέρα 24, γιατροί από το Κ.Υ. Πατησίων θα μιλήσουν στους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων για τη σωστή διατροφή.
  8. Τη Δευτέρα 24, οι μαθητές της Δ΄ τάξης θα επισκεφτούν τον βράχο της Ακρόπολης.
  9. Την Τετάρτη 26, θα γίνει διαδικτυακό σεμινάριο εντός σχολικής ώρας και αφορά μαθητές αλλά και εκπαιδευτικούς από τον οργανισμό Kids save lives – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές (πρώτες βοήθειες)
  10. Την Παρασκευή 28, θα γίνει οδοντιατρική εξέταση των μαθητών της Α΄ τάξης.
  11. Την Παρασκευή 28, η Β΄ τάξη θα επισκεφτεί το Μουσείο Συναισθημάτων.
  12. Την Παρασκευή 28, η ΣΤ΄ τάξη θα επισκεφτεί το Μουσείο Πειραμάτων.

Πασχαλινό μήνυμα

Ένα βράδυ ένας γέρος Ινδιάνος της φυλής Τσερόκι, μίλησε στον εγγονό του για τη μάχη που γίνεται μέσα στην ψυχή των ανθρώπων.

Είπε: “Γιε μου, η μάχη γίνεται μεταξύ δυο λύκων που υπάρχουν μέσα σε όλους μας”

– Ο ένας είναι το Κακό.  Είναι ο θυμός, η ζήλια, η θλίψη, η απογοήτευση, η απληστία, η αλαζονεία, η αυτολύπηση, η ενοχή, η προσβολή, η κατωτερότητα, τα ψέματα, η ματαιοδοξία, η υπεροψία και το εγώ.

– Ο άλλος είναι το Καλό.  Είναι η χαρά, η ειρήνη, η αγάπη, η ελπίδα, η ηρεμία, η ταπεινοφροσύνη, η ευγένεια, η φιλανθρωπία, η συμπόνια, η γενναιοδωρία, η αλήθεια, η ευσπλαχνία και το εμείς.’

Ο εγγονός το σκέφτηκε για ένα λεπτό και μετά ρώτησε τον παππού του: “Ποιος λύκος νικάει;”

Ο γέρος Ινδιάνος Τσερόκι απάντησε απλά …  ?Αυτός που ταΐζεις?.

Καλή Ανάσταση σε όλους                     Ο Διευθυντής ? Οι εκπαιδευτικοί

Μπορείτε να αφήσετε σχόλια σε αυτό το άρθρο.