Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Με το σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» πραγματοποιήθηκε και φέτος, Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2019, η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες. Το σχολείο μας επισκέφτηκε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Paradise Park στην περιοχή της Μεταμόρφωσης, οι οποίες παρέχουν την δυνατότητα συνδυασμού άθλησης και ψυχαγωγίας σε ένα ασφαλές φυσικό περιβάλλον.

Κεντρικός στόχος αυτής της προσπάθειας είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και η ενημέρωση για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και στη ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων τους, βελτιώνοντας τη φυσική και ψυχική τους κατάσταση.