Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ’ τάξης στο Πυροσβεστικό Μουσείο στην Παλλήνη

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:  Βασιλική Βασιλάρα και Νίκη Σαραφίδου

Την Τετάρτη 31/10/2018, η Δ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Πυροσβεστικό Μουσείο στην Παλλήνη.

Εκεί τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο και ενημερώθηκαν για τις πυρκαγιές και τις διασώσεις . Επιπλέον, συνειδητοποίησαν τις δυσκολίες και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει το πυροσβεστικό σώμα .

Ιδιαίτερη τιμή για μας ήταν η παρουσία της Υφυπουργού Προστασίας του Πολίτη κας Κατερίνας Παπακώστα – Σιδηροπούλου. Η Υφυπουργός παρακολούθησε μαζί με τους μαθητές την προβολή του βίντεο και τη συζήτηση που ακολούθησε. Άκουσε με μεγάλο ενδιαφέρον τις απορίες των παιδιών προς τους πυροσβέστες.

Στις διάφορες αίθουσες που επισκέφτηκαν, τα παιδιά της Δ΄1 και Δ΄2 τάξης παρακολούθησαν την ιστορική πορεία του πυροσβεστικού σώματος και θαύμασαν εκθέματα (παλιά και νέα μέσα πυρόσβεσης, εργαλεία, στολές, οχήματα, πλωτά και εναέρια μέσα πυρόσβεσης ) .

Φόρεσαν τα κράνη των πυροσβεστών και έγιναν και οι ίδιοι πυροσβέστες! Καθένας τους πήρε τη μάνικα και έκανε εικονική κατάσβεση πυρκαγιάς. Ίσως ήταν η καλύτερη στιγμή της επίσκεψης στο Πυροσβεστικό Μουσείο!!!