Άσκηση σεισμού 2017

Σε μια περιοχή που κινδυνεύει από φυσικές καταστροφές, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να κάνουμε ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες τραυματισμού των μαθητών και των εκπαιδευτικών, όταν λειτουργεί το σχολείο

Κατά τη διάρκεια ενός καταστροφικού σεισμού, πρέπει όλοι να ξέρουν πώς να αντιδρούν σωστά.

Έτσι το σχολείο μας όπως κάθε χρόνο, μερίμνησε να πραγματοποιηθεί σήμερα 20/10/2017 έκτακτη άσκηση σεισμού με στόχο την ανάπτυξη αντισεισμικής συνείδησης και συμπεριφοράς.

Αυτές οι δραστηριότητες εμπίπτουν στην έννοια της ετοιμότητας, διότι για να είναι αποτελεσματικές, πρέπει να γίνουν πριν από την εμφάνιση σεισμών.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην άσκηση, γνώριζαν ακριβώς τι έπρεπε να κάνουν και πώς να συγκεντρωθούν στον καθορισμένο ασφαλή χώρο της αυλής.