Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιώργος Χριστόπουλος, Δήμητρα Ζαβρή

Την Πέμπτη 23-3-2017 και ώρα 8:30 π.μ. πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Τη γιορτή άνοιξε ο διευθυντής του σχολείου κ. Αλούκος Γιώργος παραδίδοντας τη σημαία στους μαθητές της Στ’ 2 τάξης.

Στη συνέχεια έκανε προσφώνηση και ανάλυση της θεατρικής παράστασης.

Η θεατρική μουσική παράσταση «Ξύπνα Ραγιά» αποτελεί μια προσπάθεια μεταφοράς του «Μεγάλου μας Τσίρκου» στη σχολική θεατρική πραγματικότητα.

Οι 34 μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας, μετά από ένα μήνα εντατικής προετοιμασίας, παρουσίασαν, με μεγάλη επιτυχία, την καταπληκτική αυτή παράσταση που γράφτηκε και παίχτηκε στα δύσκολα χρόνια της δικτατορίας. Ένωσαν το χθες και το σήμερα μέσα από την ιδιαίτερη ματιά τους. Έβαλαν τις γέφυρες ανάμεσα σε χρονικές περιόδους που πολλοί αγνοούμε. Κατάφεραν μέσα από τους ρόλους τους, την υπέροχη μουσική και τους παραδοσιακούς χορούς να πάρουν αλλά και να στείλουν μηνύματα.

Τους χορούς δίδαξε η κυρία Χάιδω Μαχίκα και μέρος των σκηνικών επιμελήθηκε η καθηγήτρια εικαστικών Κοτσοπούλου Αγγελική.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εξαιρετική τους εμφάνιση! Μας συγκίνησαν ιδιαίτερα!

Ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα: