Εκπαιδευτική επίσκεψη των Γ΄ και Δ΄ τάξεων στο Μουσείο Σχολικής Ζωής

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αικατερίνη Ντούλα, Βασιλική Βασιλάρα, Ευσταθία Ελευθερίου, Πολυτίμη Γιαννοπούλου

Την Παρασκευή  3-2-2017  η Γ΄ και  Δ΄  τάξη του σχολείου μας  επισκέφτηκε  το Μουσείο Σχολικής Ζωής στην Πλάκα.

Τα παιδιά ” ταξίδεψαν” πίσω στο χρόνο και είδαν πώς ήταν μια σχολική  τάξη στα πιο παλιά χρόνια, κάθισαν στα παλιά θρανία, διάβασαν βιβλία και έγραψαν σε πλάκα. Φόρεσαν ποδιές,  πηλίκιο και κορδέλα, πήραν  τις σάκες τους  και έγιναν για λίγο μαθητές εκείνης της εποχής.

Ύστερα βγήκαν έξω και περπάτησαν στους δρόμους της Πλάκας, έμαθαν την ιστορία της περιοχής, γνώρισαν μνημεία και κτίρια. Έφτασαν  κάτω από τον βράχο της Ακρόπολης ανεβαίνοντας τα σκαλιά στ’ Αναφιώτικα.

Κοιτώντας  την Αθήνα από ψηλά , άκουσαν την ιστορία της πόλης τους  από την εποχή της απελευθέρωσης μέχρι  σήμερα.

Γύρισαν ενθουσιασμένα με όσα είδαν και έμαθαν!