Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄τάξης στο εργαστήρι Κεραμικής

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Βασιλάρα Βασιλική, Ντούλα Αικατερίνη

Την Τετάρτη 24-02-2016 η Γ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το εργαστήρι Κεραμικής , όπου τα παιδιά παρακολούθησαν τον αγγειοπλάστη να κατασκευάζει πήλινα αγγεία ( αμφορέα, κανάτα, κούπα, βαθύ πιάτο ) και έμαθαν για την τέχνη της αγγειοπλαστικής.

12 34
Στη συνέχεια, παρακολουθώντας προβολή διαφανειών , ένας αρχαιολόγος εξήγησε στα παιδιά αλλά και συζήτησε μαζί τους για το πώς γίνονταν τα πήλινα αγγεία , τα είδη τους και τις παραστάσεις που απεικόνιζαν κατά την διάρκεια της εποχής του χαλκού και μέχρι τη γεωμετρική εποχή καθώς και τις διαφορές που παρουσίαζαν στους τρεις πολιτισμούς.

65
Έπειτα πήγαν στην αίθουσα του εργαστηρίου και, με τη βοήθεια της ζωγράφου, ζωγράφισαν τα δικά τους πήλινα αγγεία με σχέδια από τον Μινωικό πολιτισμό.

78  910
Όλοι οι μαθητές χάρηκαν με τη δημιουργία τους αλλά και με όσα είδαν και έμαθαν.