Δ’ τάξη – Ξεχασμένα Επαγγέλματα

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αντιόχου Μαρία, Ελευθερίου Ευσταθία

Ευέλικτη Ζώνη ? Ξεχασμένα Επαγγέλματα

Αφορμή γι? αυτή τη δραστηριότητα στάθηκε το μάθημα της Γλώσσας «Ο Νερουλάς» και έτσι ξεκίνησε η διερεύνηση του θέματος.
Ποιοι ήταν οι στόχοι μας;
? Να γνωρίσουν οι μαθητές παλιά επαγγέλματα τα οποία είναι και πολιτιστική μας κληρονομιά.
? Να κατανοήσουν τους λόγους που οδήγησαν στην εξαφάνισή τους.
? Να έρθουν σε επαφή με την εποχή που αυτά ακμάζουν.
Το ταξίδι μας ξεκίνησε με τη συλλογή πληροφοριών από το διαδίκτυο. Οι μαθητές παρουσίασαν τις πληροφορίες που συγκέντρωσαν στην τάξη.
Από την επεξεργασία των πληροφοριών προέκυψαν τα κείμενα που ακολουθούν. Τα χωρίσαμε σε τέσσερις μεγάλες κατηγορίες και στη συνέχεια με τη βοήθεια της κ. Καραβαράκη Αγγελικής και του κ. Χριστόπουλου Γιώργου έγινε η οργάνωση των κειμένων τους σε βιβλίο.
Είμαστε πολύ χαρούμενοι με την έκδοση του πρώτου μας ηλεκτρονικού βιβλίου!

Ξεφυλλίστε το.

[book id=’2‘ /]

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφτήκαμε το Κέντρο Τεχνών «Ηλιότεχνο». Εκεί οι μαθητές παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα για τα παραδοσιακά επαγγέλματα και παιχνίδια.

O OO OO

Ήταν ένα θαυμάσιο διαδραστικό ταξίδι στη Λαϊκή μας παράδοση. Η συμμετοχή των παιδιών βοήθησε να «ζωντανέψουν» μπροστά μας όσα δεν πρέπει ποτέ να ξεχαστούν.