Ε΄1 τάξη Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

Υπεύθυνη  εκπαιδευτικός : Νίκη Σαραφίδου

24-10-2014

1

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας η Ε΄1 τάξη ασχολήθηκε με τα φρούτα και το σημαντικό ρόλο που παίζουν στη διατροφή μας . Τα φρούτα είναι πλούσια σε βιταμίνες , φυτικές ίνες , ιχνοστοιχεία και αντιοξειδωτικά . Συμβάλλουν στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού μας , βοηθούν πολύ στη διατήρηση του μεταβολισμού μας σε φυσιολογικά επίπεδα και μας προφυλάσσουν από πολλές παθήσεις .

Έτσι , λοιπόν , ο κάθε μαθητής έφερε στην τάξη ένα αγαπημένο του φρούτο . Τα συγκεντρώσαμε , τα αναγνωρίσαμε και είπαμε λίγα λόγια για το καθένα χωριστά . Επιπλέον συζητήσαμε με πόσους διαφορετικούς τρόπους μπορούμε να απολαύσουμε τα φρούτα στην καθημερινότητά μας .

2

Στη συνέχεια δυο μαθητές έπλυναν μερικά φρούτα και άρχισε η δράση:

3

? Τα φρούτα τα φάγαμε ωμά , ολόκληρα με την φλούδα .

4

? Τα φρούτα τα ξεφλουδίσαμε.

5 6

? Τα φρούτα τα κόψαμε .

7

?Πήραμε τις ρώγες και τα σπόρια τους .

8

? Και τα απολαύσαμε !

10

?Κάποιοι μύρισαν , έπιασαν με κλειστά μάτια και έγλειψαν τα πορτοκάλια και τα γκρειπφρουτ παίζοντας το παιχνίδι των αισθήσεων.

11 12

?Τα φρούτα τα στύψαμε . Τα παιδιά ήπιαν χυμό πορτοκάλι και γκρειπφρουτ .

13 14 15

? Κάποιος είπε , ότι χρησιμοποιούμε το ξύσμα τους για να φτιάξουμε γλυκά.

16

? Τα κόψαμε σε πολύ μικρά κομμάτια . Στύψαμε και λίγο χυμό , και ανακατέψαμε καλά .

? Απολαύσαμε φρέσκια , ζουμερή φρουτοσαλάτα !

21 22

? Τέλος τα φρούτα τα κόψαμε και τα πολτοποιήσαμε στο μπλέντερ και φτιάξαμε φρουτόκρεμα ή αλλιώς φρουτοχυμό.

23 24
? Τα παιδιά απόλαυσαν το φρουτοχυμό .

25 26 27

Στο τέλος της δράσης , διαβάσαμε και αναρτήσαμε στην τάξη τις πληροφορίες που έφεραν τα παιδιά για τα φρούτα.

30 31 32